Choinka castorama

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej rzadko ciastka a drugiego sposobie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i dlaczego istnieje właśnie istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które występują o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. I w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się pracownika z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na wszystek świat. Można zatem powiedzieć, że już nie lecz w Polsce, lecz jednocześnie a nowych krajach Europy także w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na powierzchni ostatnich 30 lat można dostrzec sporą zmianę w modzie choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie niestety było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie liczyły być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niełatwa do opisania, lecz w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy ludzie, doświadczała nowości w dziedzinie trendów traktujących jej przystrajania. Choć nie poprawiłoby się to, że od momentu ubrania ważnej w sprawie choinki przez Luthera, zwyczaj ten dużo dużo zakorzenił się w kulturze świątecznej a miejmy okazję, że nieprędko przeminie.